Evet, çoğu alkollü içecek aslında sıvı halde karbonhidrattır! Ve evet, karbonhidratlarınız keto diyetinde çok sınırlı olduğu için, sizin için daha  iyi olan karbonhidrat kaynaklarını tecih etmemiz gerekir. Çünkü kaliteli karbonhidratlar vitamin , posa , mineral ve fitokimyasallarla dolu! 

Ama bazen bir kutlama bazen de hak ettiğimizi düşündüğümüz durumlar var ? Böyle durumlarda diyetimize en zararı verecek içececk hangisidr? 

Ketojenik diyet yaparken şekersiz çay ve kahveyi düşünmeden içebilirsiniz. Aynı şekilde maden suyunu da. Maden suyu derken meyveli sodaları kastetmiyoruz! Çay ve kahveyi çok içen kişilerde şu konu üzerinde durmakta fayda var. 

1) fazla çay ve kahve içen kişiler genelde suyu az içerler ve kafeinler diüreik etkisinden dolayı halbu ki daha fazla su içmemizi gerektirir.

2) fazla kafein alımında vücut sıvı dengesi bozulduğundan dolayı diyetisyeninize gittiğinizdeki tartıdaki durum sizi memnun etmeyebilir. 

Bu nedenle 2 fincan ve 2 fincan çayda kalmakta yarar var. 

Gelelim alkollü içeceklere !

Alkollü içeceklerin ne kadar  karbonhidrat içerdiğini bulmak zor olabilir çünkü besin değerlerinin etiketlenmesi ile ilgili bir zorunluluk yoktur.

Eğer alkol alacaksak her şeyde olduğu gibi bunu da dengede tutmamız gerekiyor. Bu nedenle alkollerin karbonhidrat içeriklerini bilmemizde fayda var. 

Cin , votka , rom ve viskide karbonhidrat 0 dır. İçkinizi maden suyu ya da su ile çoğaltabilirsiniz. Eğer şarap sevici iseniz en düşük kalorili şarabı içiyor olmanız lazım. Çünkü tatlı beyaz şarabın 1 kadehinde 7 g karbonhidrat olduğu unutulmamalı. Tercihiniz kırmızı şaraplardan yana olsun ve şarap kadehinin ölçüsüne de dikkat etmeyi unutmayın !Büyük bir şarap kadehi ise karbonhidrat alımınız artacaktır. 

Ketojenik diyette iseniz birayı kesinlkle unutmanız lazım. 330 cc lik bir bira yaklaşık olarak 35 g karbonhidrat içeriyor!

Kokteyllerde aynı şekilde yüksek şeker içren içeceklerdir ve bir kadehinde 9 g şeker içerir.

Yapılan araştırmalarda ılımlı içiciliğin eskisi kadar masum olmadığı düşünülürse ketojenik diyet ve normal beslenmemizde de sınırlı gitmede her zaman fayda olacaktır. 

Aşağıda alkolleri ve 1 porsiyondaki karbonhidratları veriyorum.

şampanya (125ml) 2 g cho içerir

Cin (25ml) 0g cho

kırmızı şarap 125 ml 0g cho 

Tatlı beyaz şarap (125ml) 7g cho

Votka (25ml) 0 g cho 

viski(25ml) 0 g cho

Lager (284ml) 6 g cho 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alkollü içeceklerin kaç karbonhidrat içerdiğini bulmak zor olabilir çünkü beslenme gerçekleriyle etiketlenmeleri gerekmemektedir. Aşağıda, en keto dostu içeceklerden birkaçı oluşturduk, bir kaçı kesinlikle atlamalısınız (özür dilerim aşkına).

İlk önce, Interweb'lerde yayılan içki ve keto ile ilgili kafa karışıklığını gidermek istiyoruz. Vücudunuzun alkolü parçalarken ketonlar ürettiğini (belki de en azından iyi bir şeye benziyor) okumuş olabilirsiniz. Öyle değil. Spor beslenme uzmanı Chris Mohr, PhD, RD “Alkolü güçlendiren ketogeneziyi uzun vadede sihirli bir şey yok” diyor. “Alkolün bir bütün olarak genel metabolizması ketojenik metabolik yolların dışında kalıyor.”

Söylentilere kanmayın. Bir kokteylin tadını çıkaracaksanız, bunu yapmak gününüze biraz denge kattığından ve diyet - her şey ölçülü, tamam mı?
Geri bildirim gönder
Geçmiş
Kaydedilenler
Topluluk